PŁYWAMY PO CIEPŁYCH WODACH ADRIATYKU

Chorwacja to piękny kraj gdzie góry spotykają się z morzem. Długa i zróżnicowana linia brzegowa oraz setki większych i tych bardzo małych wysp. Oficjalna chorwacka strona podaje, iż jest ich ponad 1000. Z jednej strony góry z drugiej wyspy wyznaczają akwen bezpieczny do żeglugi na każdym poziomie zaawansowania. Chorwackie miasta kryjące w sobie perełki architektury i śródziemnomorski klimat. Idealnie przygotowana infrastruktura turystyczna i chyba największa liczba w Europie  marin na wysokim poziomie pozwolą na komfortowy wypoczynek czy wielką przygodę żeglarską. Duża ilość słońca, ciepłe morze, sprzyjające wiatry, czyste plaże - raj na ziemi :) najchętniej odwiedzany przez polskich turystów, doceniony przez żeglarzy. Kto nie słyszał o wspaniałych rejsach morskich po wodach Adriatyku wzdłuż chorwackiej linii brzegowej. Tak piękne miejsce nie mogło ukryć się przed spragnionymi słońca i wiatru wielbicielami przygód morskich.

 

 

10 powodów, dla których warto wyruszyć w rejs u wybrzeży Chorwacji

 

Od wakacyjnych wojaży oczekujemy wiele. Marzą nam się wspaniałe widoki, piękna pogoda, gościnni ludzie i niezapomniane przygody. Marzą nam się góry, morze i wiatr we włosach. W jaki sposób urzeczywistnić te wyobrażenia o urlopie idealnym? Odpowiedź jest jedna - wybrać się w rejs u wybrzeży Chorwacji. Oto 10 powodów, dla których warto spędzić wakacje pod żaglami na Adriatyku.

1. Dobrze rozwinięta infrastruktura dla żeglarzy

Chorwacja to jeden z najlepiej przygotowanych do uprawiania żeglarstwa krajów europejskich. Jachty z żaglami spotkamy tu niemal w każdym, doskonale wyposażonym porcie. Ich widok stanowi pocztówkowe wyobrażenie o adriatyckiej republice. Ilość i jakość marin i portów czyni Chorwację wymarzonym krajem zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z jachtami, jak i starych wilków morskich.

2. Urozmaicona i niezwykle malownicza linia brzegowa

Linia brzegowa Chorwacji jest niezwykle urozmaicona. Dzieje się tak za sprawą występującego tu typu wybrzeża, zwanego dalmatyńskim. Ten rodzaj linii brzegowej charakteryzuje się licznymi, górzystymi wysepkami, ułożonymi równolegle do lądu. Wybrzeże dalmatyńskie tworzy przepiękną scenerię dla żeglarzy, mających możliwość cumować na ślicznych wysepkach i wpływać w urocze zatoki.

3. Szeroki wybór jednostek pływających

Nad Adriatykiem można liczyć na doskonale utrzymaną flotę morską. Jej oferta jest bardzo szeroka i odejmuje różne rodzaje jednostek pływających, od łodzi motorowych, poprzez jachty żaglowe aż po katamarany. Wymarzony rejs u wybrzeży Chorwacji można zarezerwować już w Polsce, korzystając na przykład z usług firmy NAT Morska Przygoda.

4. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna

Chorwacja żyje głównie z turystyki. Nie dziwi więc fakt, że infrastruktura turystyczna jest tu bardzo dobrze rozbudowana. Znajdziemy tu liczne noclegi na zróżnicowanym poziomie - od ekskluzywnych hoteli po budżetowe campingi. Podobnie jest w przypadku gastronomii - wybór obiektów jest przeogromny.

5. Przyjazny klimat, z dużą ilością słonecznych dni

Chorwacja znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z łagodnymi zimami i gorącym latem. Warunki pogodowe sprawiają, że sezon turystyczny trwa tu, podobnie jak we Włoszech od kwietnia do października. Na najwyższe dzienne temperatury rzędu 28 - 29°C możemy liczyć w lipcu i sierpniu. Optymalne temperatury 24-25°C pojawiają się najczęściej w czerwcu i wrześniu. Co więcej, latem prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest bardzo niskie.

6. Urocze miasteczka pełne historycznych zabytków

Rejsy po Morzu Adriatyckim to okazja nie tylko do podziwiania wspaniałych walorów przyrodniczych, stanowiących połączenie wody i gór. Porty znajdują się także w historycznych miastach, których nie sposób pominąć. Wspomnijmy choćby o Puli z rzymskim amfiteatrem, czy Dubrowniku ze średniowiecznym systemem murów obronnych.

7. Gościnni mieszkańcy

Mieszkańcy młodej bałkańskiej republiki są otwarci i bardzo gościnni, a turystów otaczają szczególną troską. Do Polaków mają sentyment ze względu na wspólne, słowiańskie korzenie.

8. Niewielka odległość z Polski, umożliwiająca przyjazd własnym autem

Dużą zaletą wakacji w Chorwacji jest także odległość. Z Warszawy do Zadaru przyjedziemy już w 13 a do Dubrownika w 16 godzin. Możemy wybrać także połączenie autokarowe lub lotnicze. Lotniska znajdują się w Dubrowniku, Splicie, Puli i Zadarze.

9. Atrakcyjne ceny

Kraj nad Adriatykiem może śmiało konkurować cenowo z innymi krajami basenu Morza Śródziemnego. Obowiązująca walutą jest kuna chorwacka, która stanowi równowartość 1,60 PLN. Brak przynależności do strefy euro przekłada się dla Polaków na niższe ceny niż we Włoszech czy Francji.

10. Smaczna bałkańska kuchnia

Pływając wzdłuż chorwackiego wybrzeża nadarzy się wiele okazji do skosztowania specjałów lokalnej kuchni. Najsłynniejszy ajvar, czyli pastę z papryki i bakłażana spotkamy niemal na każdym kroku. Nadmorskie położenie sprawia, że z pewnością skosztujemy także ryb i owoców morza pod wieloma postaciami. Jako pamiątkę warto zaś nabyć kilka butelek tutejszej mocnej rakiji.

POGODA DLA MIASTA ZADAR W PÓŁNOCNEJ DALMACJI

www.swiatpogody.pl

NAUT

morska przygoda

 

18-400 Łomża

ul. 3 Maja 3D

kom. +48 507 80 30 71

kom. +48 513 565 383

 

e-mail: rejsy@naut.pl

e-mail: czartery@naut.pl

www.swiatpogody.pl

NAUT

morska przygoda

 

18-400 Łomża

ul. 3 Maja 3D

tel. +48 216 56 50

kom. +48 507 80 30 71

 

e-mail: rejsy@naut.pl

e-mail: czartery@naut.pl